Chateau ChizayПро кожен цікавий пункт подорожі ми зробимо окрему історію. Принаймні, точно — про відвідані виноробні. Але поки що пройдемося оглядово. І от закономірно, що першим у нашому списку стояв
Chateau Chizay. За відгуками кількох закарпатських виробників, це виноробне підприємство добряче струсонуло регіон. Після руйнівного радянського періоду багато виноградників були в занепаді, але прихід Чизаю почав підіймати галузь. А коли навколо оживають виноградники, ті самі, які малювали головний зовнішній вигляд Закарпаття раніше, це впливає на настрій усього виноробного ландшафту.
Закарпатський клімат унікальний: морський, хоча до моря їхати, м’яко кажучи, далеко. Тут багато сонця, достатньо вологості й доволі рівномірна температура без різких перепадів, а карпатські схили дають можливість вирощувати якісний виноград.
За годину їзди машиною звідси (якщо прибрати всі трабли при перетині кордону та згадати докарантинні часи) знаходиться Токай — унікальний угорський регіон, де багато прекрасних виноробень, що виготовляють відоме на весь світ вино. Українська частина цього Закарпаття подібна до Токаю. Власне, і вино тут має бути якісне та відоме на весь світ (чому ні?). Сподіваємось, усе до того рухається, але поки що загальне сприйняття закарпатського вина, особливо в межах України (про закордон поки помовчимо), обмежується картинкою придорожніх винних лавок із пластиковими пляшками, які плавляться на сонці.
Втім, ситуація таки змінюється. Уже зараз існує кілька відомих підприємств, які завойовують ринок. Також є невеликі крафтові виробники, якість вина яких заслуговує на увагу та повагу.
Тож, ми на Чизаї. Нам пощастило поспілкуватись із головним технологом підприємства Золтаном Удваргельї, який не тільки провів для нас екскурсію та розповів історію підприємства, а й дозволив продегустувати «Троянду Карпат», десертне вино, що витримується в бочках не менше двох років. На виноробні є новий та старий льохи з діжками для витримки, а також велика кількість полиць, на яких розташоване вино у пляшках.