Ми гостювали на виноробні на початку серпня, за три тижні тут кипітиме робота. Почнеться збір білого винограду сорту Шардоне для ігристого. Для нього збір має бути тільки молодий, щоби були кислотність та невеликий цукор.
— Це важливо, щоби сік був не такий екстрактивний, тому що це погано впливає на ігристі. Йому все ж таки 24 місяці лежати на осаді, тож якщо всього забагато — це недобре.Ми зупинилися біля вагової. За каскадом із будинків видно виноградник, грунтова дорога оминає його, і трактор із зібраним виноградом заїжджає нею на вагову. Їхати від виноградника, каже пані Анна, хвилин 15, збір проводиться в ящики і лише вручну. Після вагової виноград потрапляє на вібраційний сортувальний стіл. Якщо на цьому етапі виноград буде якісно відсортований, менше консервантів використають надалі за технологією.
— А ви відслідковуєте ось цей мінімальний час доставки винограду до виноробні?— Обов’язково! У нас доволі жарко, підвищується температура, і коли щось затягується, це впливає на стан винограду, м’язги, соку — всього, що ми отримуємо. На виноградник ми виходимо о пів на шосту, у нас зранку холодно, навіть роса стоїть, потім до 12 години все розігрівається. Нам щастило останні три роки: наприкінці серпня холодало, ну прям дуже холодно було. Для збору це ідеально.Виноробня має 177 гектарів під посадкою, але безпосередньо під лозою — лише 111 гектарів. У радянський період засадка велася за стандартною схемою, щоби проїхав трактор, тому й велика різниця між загальною площею та площею посадки під лозою.
На виноробні вирощують 50% червоних та 50% білих сортів лози. Найбільше з білих — Рислінгів. Лінійка Рислінгів у підприємства розгалужена за клонами: на витримку, на «ординарку», на молоді вина.
— Рислінги витримуються в пляшках три роки. Раніше було багато Шардоне, 30 гектарів, зараз навпаки: небагато. Але йому не дуже підходить цей регіон. Ми знаходимося у заплаві Нижнього Дніпра, тут річка, вона цвіте зараз. Усі ці хвороби разом із туманами, з осадами переносяться на виноград, і Шардоне до цього найвразливіший. Ми його залишили цьогоріч лише для ігристого. Зато тут дуже добре Аліготе, і вина з нього виходять гарні. Ми робимо з Аліготе молоді ординарні вина, і нашу відому «Перлину Степу». Це марочне вино, яке витримується півтора року в баррику.— А розкажіть про вашу трійцю найвідоміших вин.— Це «Оксамит України», «Перлина Степу» та «Наддніпрянка».Насправді ці легендарні вина були на всіх прийомах іностранних делегацій і в подарунках всюди, де презентувалася Україна.
«Оксамит України» — сорт Каберне Совіньйон, який два роки витримується в баррику.
«Наддніпрянка» — сорт Рислінг, стоїть півтора року в баррику.
«Перлина Степу» — сорт Аліготе, також витримується півтора року в баррику.
З українськими автохтонами на виноробні поки що працювати не пробували. Засновник виноробні Петро Миколайович робив вина в основному з Каберне та Рислінгу, їх тут і продовжують виготовляти. Вже в наші часи посадили Мерло, йому тут добре, спробували Мальбек і Сіра, вони також, зауважує пані Анна, показали себе якнайкраще.
— Трошки посадили виноград сорту Пті Вердо — спеціально для бордо бленду. Це вино у нас називається «Шато Трубецький». Це купаж чотирьох сортів: Мерло, Каберне Совіньйон, Каберне Фран і Пті Вердо.Знайомство вина «Шато Трубецький» з аудиторією лише починається. Спеціально для нього сорт Пті Вердо три роки окремо витримується в барриках.
— А яка сучасна трійця найкращих, на вашу думку, вин?— Рислінг Рейнський, його вже всі знають, і це ніякий не баррик, це — ні дати, ні взяти — наш теруар! Це пляшкова витримка, і ще два роки до пляшки вино стоїть у наших звичайних місткостях із нержавійки. Я думаю, він прекрасно передає атмосферу нашої виноробні.— А є ж ще вино «Князь Трубецький».— Так, це бленд сортів Мерло та Каберне Совіньйон, 50 на 50. Ідея цього вина народилась ще у 2011 році, і саме тоді були посаджені необхідні сорти. На диво, вони дали те, чого ми хотіли за теруарністю швидше, ніж ми очікували. А от третє вино поки що не визначила. Мені подобається все.Наша екскурсія продовжилася в основному цеху виноробного господарства, що збудований у 2005 році італійською компанією. На той момент він був зконструйований за найсучаснішими тенденціями винного виробництва. Але пані Анна вважає, що він уже потребує реконструкції. За 16 років, говорить наша співрозмовниця, багато чого змінилося.
— Найближчим часом ми плануємо модернізуватися, хоча це й досить важко. Але стараємось слідкувати за цим, бо в певний час ти маєш мрії, бажання та натхнення зробити гарні вина, маєш час, знаєш як, але не маєш на чому.