Власне, ми вперше спробували вина
Čopak Wine в одному невеличкому закарпатському готелі. Це була напівсолодка Липовина. Ми, як прихильники вин сухих, поставилися до нього скептично, поки не скуштували. А потім дуже захотіли познайомитись з його автором. Річ у тім, що Влад використовує для виновиробництва тільки дикі дріжджі, нічим додатково не стабілізує, бо це може вплинути на смак, і саме це задає жорсткі вимоги до температурного зберігання, інакше вина просто пропадуть.
— Це насправді дивні формулювання, наче культурні дріжджі хороші, а дикі — погані. Мені більше подобається визначення штучні та природні. Можемо ввести навіть новий термін. І саме природні дріжджі передають теруар, тоді вино має унікальний смак. Може, він комусь не подобається, але це мій смак, хтось пʼє та чітко знає: о, так це Влада вино!Дикі дріжджі (все ж таки повернемось до прийнятого формулювання) мають особливості — це дріжджі, що виросли на тому самому винограді, у тій самій місцевості. Вони не такі агресивні, як чисті культури дріжджів (ЧКД), із ними набагато складніше робити вина сухими, тому якщо виноград має трохи більше цукру (як, наприклад, та ж Липовина), вони його не зʼїдають повністю, і вино залишається напівсолодким. Але абсолютно натурально напівсолодким, із натуральним власним цукром винограду.
Що ж стосується використання ЧКД, то саме такий підхід, вважає Влад, робить смаки вин універсальними.
— Це начебто не шкідливо, але вони міняють таке поняття як теруар. Усі фасовані дріжджі однакові. Всі вина, навіть із різних регіонів, мають один і той самий присмак. І всі вишколені сомельє дають їм вищі бали, бо їх вчать: має бути такий аромат, такий і такий. А ці всі аромати закладені не в самій землі, чи в винограді, а в дріжджах.З усім тим Влад Чопак поняття біодинаміка та органіка в підході до своїх вин не декларує. Стверджує, що в нього не біовино, тим більше — не біодинамічне, не органічне. Пояснює це тим, що обприскує лозу системними препаратами. В біо та органічних винах це заборонено.
— У нас тут вологість дуже висока, і коли ще дощі падають, виноградник треба обовʼязково обробляти, його неможливо захистити виключно контактними добривами. Я торік хотів виключно контактними працювати, так весь рік був такий дощовий, що у мене Каберне було дуже слабеньке. Тому я час від часу все ж таки системники використовую.Системні препарати проникають та захищають лозу з середини, а контактні — утворюють зверху плівку, яка потім просто змивається. В обох випадках, на жаль, засоби захисту потрапляють так чи інакше в землю. Тому виноградарство вважається чи не найбруднішою аграрною галуззю, каже наш співрозмовник.
— Добре займатися біодинамікою та вирощувати органічний виноград у приморських країнах: Італії, Франції, Іспанії. Подув з моря вітер, накрив виноград солоною плівкою — і він вже має природний захист від грибка. У нас це, на жаль, практично неможливо.Далі в процесі виробництва винороб використовує тільки сульфіти.