Від редакції

На початку лютого ми розподілили редакційні завдання й найближча стаття, над якою працювала наша журналістка, була оглядова про всі винні фестивалі в 2022 році. Ми зібрали всі події, від усіх виноробів та винних симпатиків, які мали відбутися в цьому році. Насичений рік, подумали ми під час редагування, всюди треба встигнути…

Статтю так і не завершили. 22 лютого зробили допис на фейсбук, що нам складно писати про український винні реалії, бо в повітрі уже нависав «дух війни» і настрій був не для вина.

З 24 лютого у нас, як у всіх, світ перевернувся з ніг на голову. Численні дзвінки, допомога колегам перебратися в безпечну частину України, гуманітарні замовлення, поїздки на українсько-польський кордон (ми ж фізично у Львові), нервові скроли всіх волонтерських чатів та робота там, де є потреба.
Про проєкт ми забули до моменту поки не побачили фотографію російської ракети на виноградниках Slivino Village й зрозуміли, що бомблять не тільки міста, бомблять виноградні лози. Лози. Ознака мирної землі, землі, яку планують любити та доглядати на довгі роки. В Біблії є така цитата: «Кожен сидітиме під своєю виноградною лозою». Доглянута виноградна лоза, власне, є символом миру. В давні часи мати свій будинок і ділянку, що приносить урожай, означало жити в достатку. Численні війни позбавляли людей їхнього майна, а іноді перетворювали на рабів. Не нас.
Винороби перетворилися на волонтерів, воїнів, почали творити надійний тил визвольної боротьби. Від приготування гарячих обідів для солдат, надання приміщень виноробень для вимушених біженців, приготування «Бандера смузі» до конкретних прикладів, коли винороби взяли до рук зброю. Галузь скристалізувалася навіть у небажанні робити дописи в соцмережах російською! Ось вона галузева стійкість та об’єднаність в дії, значить ми на вірному шляху, ми захистимо та відвоюємо свою землю. І, дасть Бог, будемо відзначати восени свято вина, яке цього року буде мати аромат димних ноток не від витримки в обсмаженій бочці… і ці нотки ми будемо ще відчувати роками.

Фото: Slivino Village, Арсен Федосенко, Сергій Стаховський