Різдвяні свята з українським вином

Різдвяні свята — час тріумфу локальних страв, бабусиних рецептів, витягування з креденса родинних традицій. І хоча цьогорічні урочистості й позбавлені магії очікування свята, і в наших домівках не зовсім тепло, — все одно на кухні щось та й буде булькотіти, шкварчати, навіть при свічках. Такий вже український генетичний код: війна — війною, а голубці треба зробити.

Цього року свята будуть різні й по датах, і по настрою, і по можливостях. Але давайте уявимо собі найкращий за даних обставин варіант різдвяних празників: наші донати знайшли вчасно адресатів, на лінію фронту домашні смаколики доїхали майже теплі, світло дають трохи частіше, ніж зазвичай… І, зрештою, є час відчути свято для себе, попри все. Уявимо, що вдалося таки приготувати чи то оселедець під шубою, чи навіть олів’є. І що далі? Ознакою хорошого тону було би відмовитися від італійського, іспанського вина чи навіть такого доречного до різдвяних страв австрійського рислінгу. Відмовитися на користь українського вина.

Не буду розписуватися щодо коропа, куті, маківника, але вареники (чи пироги) — абсолютно доступна страва. І чи будуть вони з капустою чи з картоплею, чи буде грибний соус або навіть це будуть усього лише вушка з грибами, — тут можна себе потішити й доповнити це… а чим, далі вже розповість Оксана Буячок (співвласниця сімейної виноробні Father’s Wine):
На святий вечір пасуватимуть по структурі та щільності бурштинові вина, вони добре поєднуються з пісними, грибними та рибними стравами. Загалом всі вина skin contact — гарний компаньйон до української традиційної кухні.

З нашого асортименту я оберу Бурштинове Коло 2021 року (біле вино за червоною технологією, витримане у глиняній амфорі та дубових баріках), і Оранж Пет Нат
А хто все ж таки сумує за рислінгами — саме з цього регіону є добрий Рислінг від Виноробні Зелениці. Він може стати доповненням традиційних пісних святовечірніх страв, особливо з капусти. Але хто ж тепер готує тушковану капусту з бобами чи грибами? А варто, адже капуста символізує згуртованість, силу та спільну плідну працю.
Українське вино на Різдво
Якщо Святий вечір — вечір пісних страв, то на Різдво уже можуть появляться і м’ясні наїдки. Нашим виноробам є що запропонувати. Оксана Буячок:
До всього цього різноманіття підійдуть ігристі класичні, білі та витримані червоні вина. Тут головне — кожному знайти свою пару. Вино має бути схожим за структурою та характером на їжу. Чим інтенсивніша страва, тим потужнішими в ароматі мають бути вина, аби ніщо в смаку вина не губилося, щоби все було збалансованим
Якщо ви перебуваєте в пошуках червоних вин, є пропозиція віддати належне тим, хто знається на справі та творив і «заспокоював» вина під обстрілами. Зверніть увагу на новинку сезону від виноробні Бейкуш — Лока Дезерта. Нова назва, але насправді всім симпатикам вин Бейкуш це вино уже знайоме, адже це ренейм Артанії Резерв. Ця латинська назва, яку можна побачити на стародавніх картах, перекладається як «Дике Поле». Це асамбляж сортів Темпранільо, Мерло, Каберне Совіньон, Каберне Фран та Рубін, витриманих у бочках не менш ніж 24 місяці. А отже, Лока Дезерта — вино для складних страв.

Прагнете чогось іншого, але також зі смаком південних степів — Каберне від сімейної виноробні SliVino Village, яке незмінно називається «Скарби Бредіхіна». Комплексне, насичене, багатогранне, воно особливо здивує прихильників натуральних вин.

І при нагоді: як ж не згадати про червоні витримані вина від WineIdea? Однак Павло Макогон, винороб останньої, відповідав прямолінійно-лаконічно на мої питання щодо вина на саме ці зимові свята:
До Різдва та Нового Року пасує не вино, а наша Віра в Перемогу! Тільки це смакує, і не має відношення до страв... Це може бути і склянка води з написом ЗА ПЕРЕМОГУ!
Після таких цитат уже не до вина. Спробую лише задовольнити цікавість тих, хто шукає десертних вин. Бо якщо буде кутя, якщо буде маківник і сирник, то добре парувати це з солодкими винами. Самородне від Влада Чопака (Закарпаття) може бути як самодостатнім, так і напоєм для посиденьок за десертом. До речі, Влад Чопак — єдиний винороб в Україні, що виготовляє вино у токайський спосіб. Це коли збирають ботритизований (вражений благородною пліснявою) виноград сорту Фурмінт (у такому стані він схожий на родзинки та містить багато цукру). Збір і переробка цього винограду відбувається виключно вручну. Потім його заливають сухим вином, що є купажом білих сортів (Фурмінт, Липовина, Мускат Люнеля), витриманим у дубовій бочці протягом двох років, у певній пропорції та настоюють протягом багатьох місяців.
Вино на Різдво
Якщо ж комусь занадто солодко — ігристе розбавить цю приторність, Пет Нати тут — саме те, що треба… Є прекрасний чудовий лімітований іскристий Град Крю, але Георгій Молчанов (винороб SliVino Village) рекомендує тримати його виключно на Перемогу. Згоден!

Завершуючи: неважливо, які у вас будуть на столі страви та чи будуть вина взагалі. Згадайте в молитвах наших воїнів, зробіть святковий донат, знайдіть час на духовний вимір цих свят та навчіться, скажімо, колядувати, якщо досі не вміли.

Автор: Roman Zajac

Фото: Roman Zajac

Вас може зацікавити: