Де скуштувати українського вина?

Серцевинний огляд

Вино Серцевина
Українське вино проходить свій per aspera ad astra («через терни до зірок») шлях. Війна додала прихильників локальному напою через усвідомлення, що в один момент можемо все втратити. Навіть кримську «Масандру» зараз ми сприймаємо не так, як 10 років тому.

Йдучи назустріч запиту споживачів, ресторани та бари почали змінювати винні карти, додаючи українське. Честь тим закладам, які розпочали цю роботу задовго до великої війни, хвала тим, хто не пасе задніх та змінюється зараз.

Для всіх спраглих близького знайомства з українським вином ми підготували гайд винних точок, де з повагою підійшли до представлення локальних продуктів.

Голову ламала вся редакція «Серцевини», ми відвідували десятки ресторанів і барів, запитували підписників — і таким чином зібрали список цікавих (суб'єктивно) винних місць в українських великих містах.
Вино Серцевина
Варто зазначити, що це незалежний список закладів, в яких ми побували. Оскільки гарних винних місцин є чимало, ми обмежилися максимум чотирма закладами з кожного міста, а подекуди й того менше. Здебільшого всі вони мають певну родзинку: або винятково великий список українських вин, або це ті заклади, у винних картах яких є унікальні позиції.

Із часом ця стаття буде доповнюватись. А якщо ви знаєте чудове місце, про яке нам варто написати, чекаємо на вас у коментарях.

Почати ми вирішили… з Харкова. Місто сильно постраждало за цей воєнний рік, і продовжує залишатись фронтовим. Багато харків'ян виїхали, серед них і ресторатори, але дехто вже повертається. Місто функціонує, а ті, хто тут живуть і працюють, потребують іноді відпочити за келихом.

На жаль, наразі ми знайшли тільки два заклади, які можемо додати до нашого винного переліку. Але точно знаємо про ще один, де найближчим часом готуються додати винну карту, багату на вина виключно українського виробництва. Мова про ресторан української кухні «Трипіччя», який відкрився вже під час війни. Зараз тут взагалі немає алкоголю, бо тривають дегустації та відбір якісних зразків. Проте власники запевняють: ось-ось, і здивують харків'ян вибором і якістю українських вин.

Чекаємо, а поки пропонуємо відвідати два бари, де вже є український продукт.

ХАРКІВ

«Винний бар»

Це єдиний заклад у Харкові з такою насиченою винною картою виключно українських напоїв. І до них — закуски з локальних продуктів. Наразі на поличках маленького бару — біля 15 найменувань вин, виготовлених в різних регіонах: від Харкова до Закарпаття та від Київщини до Одещини.

І ця кількість зростає. З виноробень є Frumushika Nova, Chateau Chizay, SliVino, Zelenytsi Winery, Drunk Master (до речі, харківська виноробня), Leleka Wines, Axis Wine, WineIdea, Father's Wine.

«Ми знаходимо дуже якісні зразки вин, що виготовлені невеликими партіями на локальних виноробнях нашої країни. Потім дегустуємо їх і пропонуємо спробувати вам», — розповідають господарі бару.

Але головне в цьому місці — навіть не шикарний як для Харкова вибір вин українських виробників. Заклад розташований не в самому зручному місці, це не прогулянкова алея. Але власники, подружжя Ярослав і Вікторія, створили таку демократичну, невимушену, просту та приємну атмосферу, що до війни вечорами в барі ніхто навіть не сідав. Люди спілкувалися, потягували українське — і все це здебільшого стоячи або пересуваючись між маленьким приміщенням і хідником біля бару.

Саме за це заклад тоді називали «харківським Берліном». Віримо, що зовсім скоро ці часи повернуться, лише дочекаємося Перемоги.

На жаль, торік у березні «Винний бар» зазнав ушкоджень від ракетних ударів поблизу. Але вже відновив свою роботу. Працює з четверга до неділі з 15:30 до 22:00.
Вино Харків
«Вінтажне бюро»

Тут українських вин трошки менше, але вони є, і це головне. У «Вінтажному бюро» можна спробувати Leleka Wine, Stakhovsky Wines, My Wine by Eduard Gorodetsky, «Колоніст» та ігристе від Artwinery, пограбованої виноробні зі зруйнованого Бахмуту.

Нехай у Харкові й небагато поки що місць, де є хороший вибір українських вин, але ті, що є — вибірково атмосферні. Бар «Вінтажне бюро» колись був антикварною лавкою. Але будь-хто з тих, хто заходив сюди або проходив поруч, розумів: із такою унікальною затишною терасою біля двоповерхової садиби XIX сторіччя тут точно має бути місце, де можна провести трошки більше часу, ніж вибір раритету на подарунок.

І місто в буквальному сенсі дочекалося. Разом з атмосферою вікових стін, старими креденсами, різними експонатами, що залишилися від антикварного магазину, за маленькими столиками на затишній терасі ви маєте чудову нагоду спробувати українське вино під легкі закуски та влаштувати собі перепочинок у тихому центрі.

А ще тут регулярно проводяться майстеркласи, наприклад, із плетіння квіткових віночків, або з ліплення з глини. Частина коштів із них ідуть до банки допомоги ЗСУ — на 92 бригаду.
Вино Серцевина
Далі рухаємось до Ужгорода. До речі, послідовність міст не є випадковою. Нам не хотілося акцентувати увагу на зрозумілих лідерах: столиці або туристичному Львові. Швидше навпаки — ми б хотіли рівномірно розподілили її на всю країну.

УЖГОРОД

«СироВина»

Винний клуб «СироВина» поєднує декілька складових. По-перше, це магазин, де можна придбати вино додому. По-друге, тут є винний бар, де можна перехилити келих вина. По-третє, це винний простір, призначений для дегустацій, презентацій, лекцій та інших тематичних заходів. Саме тут проводять свята й фестивалі, а також зустрічі з виноробами.

Особливо шанобливо у «СироВині» ставляться до локального продукту — закарпатського вина. Крім нього, в асортименті закладу повно українського вина і ще декілька сотень видів вина з різних країн світу. Додаток до вин — місцеві закуски.

До речі, у «СироВині» забороняють ходити з компами в заклад, а місце розташування під мурами катедрального собору настільки вдале, наче сам храм освячує благу справу: випити вина.
Вино Ужгород
Наразі це єдиний заклад в Ужгороді, який нас по-справжньому зачепив, але з радістю додамо інші, якщо у вас будуть цікаві пропозиції. Тепер таки завітаємо до столиці.

КИЇВ

Supra
*можна з тваринками

Відомий серед київської тусовки готель «Бурса», що на Подолі, прихистив на своїй території необістро Supra, де готують сезонні страви переважно з локальних продуктів. Заклад співпрацює з місцевими фермерами, пекарнями та, що для нас найбільш цікаво, — виноробнями.

Мета закладу — стати місцем сусідської гостинності, де відбуватимуться застілля. Саме для цього в меню є позиції, створені так, аби люди могли ділитися між собою їжею та напоями.

У меню 17 позицій вин, і всі — українські. До речі, малюнки на стінах необістро молодий український художник Іван Грабко створював також під пляшку вина.

«Сто років тому вперед»
*можна з тваринками

Це заклад відомого шефа-експериментатора — Євгена Клопотенка. В цьому ресторані поєднана традиційна українська кухня та сучасні техніки приготування. А сам Клопотенко збирав інформацію про давні страви у своїх гастроекспедиціях Україною та радився з істориками стосовно рецептів.

Тож у ресторані сміливо можна очікувати на гарний вибір локального вина, яке чудово поєднується зі стравами нашої кухні. Ви точно знайдете щось своє, адже в меню — понад 20 видів українського вина на вибір.
Вино Київ
«Глек»
*можна з тваринками

«Гастрономічна лабораторія»: класно звучить, правда? Ресторан сучасної київської кухні «Глек», що розташований у Старому Києві, якраз підходить під цей опис. Вони готують страви із сезонних локальних продуктів. Значить, із Києва та області. Шеф-кухар Андрій Северенчук вишукує цікаві гастрономічні поєднання сезонних і локальних продуктів, що вирощені в радіусі 100 км від ресторану.

Винна карта закладу на 50% складається з українського вина, при цьому вона настільки велика, що містить понад 30 видів саме українського. Тут є і львівські вина від Axis Wine, і вінницький «Винний дім Гігінеішвілі», та навіть вина Богдана Павлія з Поділля Bohdan's Winery. У «Глеці» достойний вибір не тільки для винного новачка, а й для просунутого винного конесера.

Artania Bar

«Артанія» — бар від української виноробні «Бейкуш». Це стає зрозуміло за назвою, якщо ви знаєте їхню лінійку вин. Він невеличкий, всього на 20 персон. Перший поверх — винна вітрина, другий — сам заклад. Його фішка саме у виборі вина. Там можна спробувати виключно українські вина, часто ті, які важко дістати, особливо вина з лінійки Beykush Winery, яких уже немає в продажу.

В «Артанії» щотижня проводять дегустації, на яких є нагода поспілкуватись із представниками виноробень. До вина можна замовити закуску із локальних сирів та м'яса. Зараз в «Артанії» є «Дегустаційні сети» на кожен день, де можна спробувати майже всі вина, які є в наявності. Їх, до речі, до 30 видів.
Вино Серцевина
Із Києва пересуваємося до Львова: міста, де інтуїтивно очікуєш великий вибір місць з українським вином. Зупинились на найяскравіших, а ви додавайте.

ЛЬВІВ

Wine bar ZWIN

ZWIN — заклад з акцентом на хорошому вині, що має на меті розвиток культури споживання вина у Львові. Окрім багатої винної карти, тут також є вайн-машина, розрахована на чотири види вина. Це не лише доступніше в плані ціни, а й екологічніше, адже 20 літрів вина з вайн-машини запобігають появленню тонни сміття.

Місія закладу — показати, що вино не просто напій, а справжнє мистецтво. Винний бар став локацією для проведення різних заходів: майстеркласів, зустрічей із виноробами, дегустацій для гостей та професіоналів. У них є величезний вибір українського вина на розлив і в пляшках.

Із особистого досвіду редакції, ZWIN — середовище айтівців, де все кипить, шумить, і це навряд чи про затишок.
Вино Львів
Marevo

«Marevo не просто так має таку назву: ми в буквальному сенсі його намарили. Ми з партнерами довго уявляли, яким буде наш ресторан, яку кухню подаватимемо та які люди приходитимуть її скуштувати. А потім не втрималися та втілили наші марева у життя», — так засновники розповідають про свій заклад.

У Marevo поєднують локальні продукти та італійську кухню. Свою винну карту господарі позиціонують як 100% українських вин. І правда: у них лише по келихах до 30 видів українського вина. А якщо брати пляшкою, то й більше.

«Колишня»
(Найкрутіша назва за рейтингом редакції)

«Легенда говорить, що бар створила місцева дівчина, яка після розлучення з хлопцем перетворила його квартиру на бар. І цей бар вона вирішила присвятити всім колишнім: ідеальним і не дуже», — описують концепцію в закладі.

«Колишня» — це переважно коктейльний бар, втім, там можна знайти 20 видів українського вина.

Тут, наприклад, можна спробувати вино від виноробні з-під Львова «Раковецька Лоза». Зазвичай їх можна знайти тільки на фестивалях.

Тож якщо ваші друзі сьогодні по коктейлях, а вам хочеться вина, не варто сумувати, бо в «Колишній» ви знайдете чим себе порадувати, вибір тут чудовий. А якщо хочеться завершити вечір удома, після тусовки в них можна купити українське вино пляшками. І ціни норм.
Вино Львів
Магазин «Вина України»

Колись легендарна винарня Львова, місце «забігти на бокальчик локального», зараз повільно вмирає. Асортимент майже відсутній, сервіс також. Ймовірно, це винне місце скоро зникне, або переродиться (нам би так хотілося). Наразі в пошуках українських вин туди заглядати необов'язково, хіба щоби відчути п'янкий аромат минулої слави. Ми ж швидше зафіксували це місце для винної історії Львова.
Вино Дніпро
Наступне місто, на яке звертаємо увагу — Дніпро. Ми нечасто там буваємо, тому дуже розраховуємо на вашу додаткову експертизу.

ДНІПРО

Winovnik

Winovnik робить культуру споживання вина доступною та зрозумілою. У приготуванні страв використовують локальні інгредієнти, просувають українські продукти. У поєднанні з ними алкоголь набуває нової, усвідомленішої форми.

Заклад має дві відзнаки від Wine Spectator. Хоча по келихах українського вина майже немає, але в пляшках тут можна взяти понад 10 видів. Але й сам заклад більше про поєднання вина та їжі, тому пляшка буде в самий раз.

Vino Piano Wine Store & Bar

Затишний ресторан у стилі європейських винотек. Відмінний вибір вин із добре підібраною до них кухнею. Вечорами грає вініл, старі італійські пісні створюють надзвичайно затишну атмосферу. Щоп'ятниці та щосуботи грають піаністи на старовинному піаніно.

Одним словом, заклад для тих, хто цінує гарне вино, аналогову музику та європейську атмосферу.

Власники — великі фанати вина, тому постійно проводять дегустації українських вин, і також винні ігри з картковою грою від Uwines, яку ви можете купити в нас. А ще в них є Wine Storytale Club — історії за келихом вина.
Вино Дніпро
Було б дивно, якщо б ми не відвідали Одесу. Місто, навколо якого зконцентрована велика кількість українських виноробень, передбачає і достатню кількість закладів, де це вино можна спробувати. Тож фіналізуємо нашу подорож біля Чорного моря та спробуємо по келиху в місцях, на які звернула увагу наша редакція.

ОДЕСА

Енотека Old Oak

Енотека Old Oak — це і винний бутік, і ресторан, і дегустаційний хаб. Там можна побачити виставки картин і знайти вина з усього світу. Фішка закладу — в постійних безлімітних дегустаціях. Це може бути хоч вино, хоч стейки, хоч риба, хоч хамон. Вибір завжди великий.

А ще там частенько бувають дегустації локальних вин, які не продаються в магазинах, і взагалі, вин маловідомих місцевих виноробень. Їх називають wineeasy, і за вхід у 500 гривень ви отримуєте безлімітне тестування 10 видів українських різноманітних вин.
Вино Одеса
«Перший винний»

Власники закладу позиціонують його як перший в Одесі винний бутік суто українських крафтових вин. І справді: в меню — тільки локальне та місцеві закуски до нього.

Це заклад, до якого можна зайти випити келих або пляшку вина. Вам допоможуть обрати щось за смаком і розкажуть про винороба та його вино. Раніше там часто були дегустації. У «Першому винному» дійсно можна знайти унікальні локальні вина.

My wine bar

My wine bar — це спільний проект винороба Едуарда Городецького та подружжя з Харкова Євгена та Ради. Євген — співзасновник харківського «Винного бару». Після початку великої війни вони з Радою перебралися в Одесу та створили спільний проєкт з Едуардом Городецьким.

Особливість бару — вино та закуски з усієї України, які ви не знайдете у супермаркетах. В асортименті винної карти — вина з Подільщини від Анатолія Зелениці, Богдана Павлія, Володимира Гігінеїшвілі, виноробні Father's Wine, львівських Axis Wine, ну і, звісно ж, вина My Wine by Eduard Gorodetsky.

У My wine bar грають на фортепіано, куштують українське та тільки й говорять, що про вино.
Вино
Сподіваємося, що якийсь заклад із списку вам підійде, а може навіть декілька. Пийте українське вино, підтримуйте своїх виноробів, ставте багато питань і діліться з нами враженнями. Ми готові додавати їх до наших матеріалів.

Підписуйтеся на винні абонементи від «Серцевини», аби продегустувати ще більше унікальних українських вин.

Автори статті: Яна Проценко, Влад Машкін, Roman Zajac, Наталя Курдюкова

Ескізи: Ірина Корчук

31 травня 2023 — Серцевина

Вас може зацікавити: