Не дивлячись на карантин та нові реалії, пов’язані з коронавірусною епідемією, паузи в роботі виноробні не було й не буде. Все як працювало, так і працює, змінилися лише продажі. Як справедливо зауважив Євген, виробництву ти ж не скажеш: почекай, почекай, тут локдаун. Але
Beykush Winery, за словами пана Шнейдеріса, рятує те, що виробництво маленьке. І якщо для великого заводу пауза в продажах, коли на складі зависає сотні тисяч пляшок, це стрес, для
Бейкуша — не надто велика катастрофа. Тому і реагують на такі виклики спокійніше: ну впали продажі, наступного року треба докласти більше зусиль. Звісно ж, є проблеми, але винороби намагаються їх вирішувати.
Наприклад, у тому сезоні через недостатній врожай чи не вперше задумалися про докупівлю винограду. Раніше виноробня використовувала лише свій, але вирішили ризикнути та докупити п’ять необхідних сортів у сусідньому господарстві. Чи буде з цього
вино, рішення поки що не прийнято, адже потрібен час для порівняння якості винограду.
У мене виникло питання: наскільки чужому винограду можна довіряти? Як бути впевненим, що він вирощений за тими ж принципами, яких дотримується винороб, який цей виноград купує? Євген запевнив, що їх рятує близькість до господарства, де вони докуповують необхідні сорти.
— Дійсно, в ідеалі краще контролювати все самому. Але коли є адекватний сусід, і ти розумієш, як він робить, то немає ніякого криміналу, щоби купити в нього потрібні сорти. А якщо ми приїжджаємо й бачимо, що показники ні до біса, або дика врожайність, або дивні залишки — звісно, не беремо.Коли вже мова зайшла про ставлення до винограду, ми заговорили про екологічність. Мені дуже важливо було почути позицію співрозмовника щодо процесу вирощування лози та дізнатися: чи обробляє компанія ґрунт.
— Ну тут є місце і для спекуляцій, і для інших речей.— Місця для спекуляцій море, тому я і запитую.
— Ми користуємося здоровим глуздом, а він говорить наступне: якщо ми можемо не сипати гербіциди, то навіщо це робити. Коли цього можна уникнути, ми уникаємо. Важлива ще ціна питання. Так, ми витратимо більше грошей на паливо для обробки, щоби прибрати бур'яни. Що стосується обробок виноградників від болячок, тут є три шляхи. Перший — залити все страшною хімією, другий — зробити це щадним способом, третій — можна нічого не робити, як релігійні екологісти. Тобто можна витратити Х грошей на обробку та отримати дуже хороший виноград. Х грошей — це багато. А можна нічого не витратити, половину втратити через хвороби, але уважно перебрати виноград. Збережеться якась його частина, але, разом із тим, у тебе ще залишається фішка — ти екологічний, білий та пухнастий. І далі проста математика.— Але так складно робити бізнес. Ви про це?
— Ну так, тобто якщо ти втратиш увесь урожай, то це — не бізнес. А якщо в тебе математика така, що дешевше втратити половину, то хтось вибирає такий підхід. Плюс — ти отримуєш маркетингову легенду. Або, якщо навколо тебе сусіди обробляють виноградники, то ти можеш цього і не робити, тому що всі вже все зробили. Є такий шлях. Ми обираємо свій. Оскільки маємо високий ризик захворювань, ми обробляємо лозу, але намагаємося використовувати щадні дозування, щоби не заливати все хімією. Бо це шкідливо й для тих, хто там працює. Наш підхід я називаю природозгідним. Я не кажу, що ми релігійні фундаменталісти або біодінамісти, ми не танцюємо на винограднику голими.— Не розмовляєте з лозою?
— Ні, хоча кажуть, що це працює. І біо... ці хлопці, вони використовують чаї, трав'яні відвари, і десь воно теж, мабуть, допомагає. Ми намагаємося використовувати стандартні щадні препарати. На базі мідних купоросів, сірки, але в сприятливих дозуваннях. Коли ми робимо аналізи в лабораторіях, отримуємо хороші результати та розуміємо, що на кінцевий продукт ця обробка ніяк не впливає.